Genel Özellikler

-10 ... +120 °C

(16 Bar)

TS EN 12334

TS EN 1092-2 (PN 16)

TS EN 558 (Seri 48)

TS EN 12266-1

Hat giriş debisi ve basıncı ile talep edilen çıkış basıncı verileri ürünün kavitasyon analizleri için gereklidir. Bu analizler ile ürüne ek parçalar montajına karar verilir.

Basınç Kırıcı vanalarda 3 çeşit gövde tipi mevcuttur.

  • Bunalardan ilki diyafram tipi basınç kırıcıdır. Bu tipte düşük basınç regülasyonları sağlanır sistem diyafram ile boğularak regüle edilir. Genellikle yangın hatlarında kullanılır içmesuyu hatlarında önerilmez.
  • İkincisi Y tipi Gövdeye sahip klape kapamalı basınç kırıcılardır. Bu tip de akış doğtultusunda çalışan klape ile basınç regülasyonu yapılır. Düşük basınç kırımı işlemleri için uygundur ancak birçok dezavantajı vardır.

Bunlar;

  • Yüksek basınç kırma gereksinimi halinde yetersiz debi sağlaması
  • Sistemin en üst kısmında biriken havanın tahliyesi için bir imkan olmadığından basınç ayarı stabil olmaz.
  • Bakım halinde kapağın açılı montajı dolayısı ile vananın mil ve iç aksamlarının zarar görme ihtimali çok yüksektir. Min30-40 kg lık kapakların (Ürün çapına göre değişkendir.) ürün ile aynı açıda demontajı pek mümkün olmadığından sürekli mil bükülmeleri ve kullanım problemleri yaşanmaktadır.
  • Dünyada en çok rağbet gören ve en iyi basınç regülasyonu imkanı sağlayan tip G-Tipi glob tip basınç kırıcı vanadır. Kontrol yelpazesi çok geniştir. Hem düşük hem yüksek basınç kırma işlemleri için elverişlidir ve daha uzun ömürlüdür.

Kelitenin en çok etkili olduğu diğer etmen ise pilot vanalardır. Basınç kırıcının çalışmasını tamamen kontrol eden pilot vanaların yaylarının esnemesi ve somunlarının zamanla ayardan kaçması düşük kaliteli ürünlerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Sürekli ürün Bakım gerektitirir ve ayarlanan basınç değerinde kalmaz.

Ürün kalitemiz bu başlıklarda öne çıkmaktadır.

Basınç Kırıcı Vana

Basınç Kırıcı vanalar suyun hidrolik kuvvetinden faydalanan pilotlar yardımı ile hatta regülasyon imkanı sağlar. Herhangi bir kontrol ekipmanı aktüatör vb. Gereksinimi olmadan sistem çıkış basıncı sabitlenir. Giriş basıncı pilot üzerinden ayarlanan değerin üzerinde olduğunda klape karşı kuvvet oluşturarak basınç düşümü sağlar ve çıkış basıncını ayarlanan değere ulaştırır. Giriş basıncı ayarlanan değerden Küçük olması halinde ise vana tamamen açılıp akışkanın basıncını kırmadan sisteme iletir. Kullanım kolaylığı ve sağladığı avanatajlar dolayısı ile çok verimli olan bu vanalar cazibeli ve terfili sistemlerde talebin üzerinde basıncın oluştuğu bölgelerin basınç yönetimine imkan sağlar. Talebe göre ürün uzaktan takip edilebilir konum göstergesi ile donatılabilir ve çekvalf opsiyonu güvenlik opsiyonları gibi ek opsiyonlar eklenebilir.

Basınç Kırıcı Vanalar, akış hızından veya giriş basıncı dalgalanmalarından bağımsız olarak daha yüksek bir giriş basıncını sabit, daha düşük bir çıkış basıncına düşürür. Esas olarak dağıtım ağlarındaki yüksek basınçları azaltmak için kullanılırlar.

Basınç Kırıcı Vana, basınç sürdürme ve vana minimum giriş basıncını koruyabilir. Ayrıca solenoid açma-kapama kontrol fonksiyonu bulunan basınç kırıcı vanalar uzaktan kumanda kontrolleri ile vanayı açıp kapatabilir.

 

Kurulum Örneği

Uygulama Örneği

TEPE
×