Genel Özellikler

Tek Yönlü - Çift Yönlü

Bıçak Malzemesi AISI304/316/DUPLEX

Conta Malzemesi EPDM/NBR

El Volanlı - Pnömatik Aktüatörlü - Elektrik Aktüatörlü

Vana açısal kullanıldığında akışkan özelliğine göre ciddi ses oluşturabilir. İyi üretim kalitesi tercih edilmediğinde çok yüksek tork gereksinimi olan ürünler ile karşılaşılabilir. Ayrıca Ürün Dizaynı oluşturulur iken vananın partiküllerden dolayı tıkanmaması için çözümler işlenmelidir. Düşük kalite ürünlerde kısa süre içerisinde tıkanma durumları gözlenebilir. 

Bıçaklı Vana

Partiküllü akışkanları içeren hatlarda sistemin Oransal veya ON/OFF işletilmesi için kullanılan vanalarıdır. Oransal açıklıklı kullanımında performansı kısıtlıdır. Genellikle Artıma Tesislerinde ve Endüstriyel Tesislerde Kullanılır.

Bıçaklı Vanalar, çamur ve aşındırıcı uygulamalar için geliştirilmiş; özellikle aşındırıcı partiküller bulunduran akışkanlarda kullanılırlar. Akışkan geçişini, iki sızdırmazlık halkası arasında, geçiş yönüne dik olarak kayan bir bıçak (sürgü) ile kapatıp, açarak görevlerini yerine getirirler. Tam açık veya tam kapalı olarak çalışmaları tercih edilir. Hassas akış kontrolü için uygun değillerdir. Bıçaklı Vanalar, daha çok lifli akışkanlarda, örneğin kağıt sanayii ve atık su hatlarında kullanılmaya uygun vanalardır. Tek parçalı gövdesi ve elastomer (EPDM, NBR, NR) siti ile tam sızdırmazlık sağlamaktadır. Akışkan özelliğine göre metal sitli de üretilebilir. Volanlı, dişli kutulu, zincir çarklı, pnömatik aktüatörlü ve elektrik aktüatörlü olabilir.

TEPE
×