Genel Özellikler

-10... +120 °C

(16 Bar)

TS 3148, EN ISO 17292

TS EN 1092-2 (PN 16)

TS EN 558 (Seri 14)

TS EN 12266-1

Geçecek akışkan ve sıcaklığa göre conta, küre ve gövde malzeme özellikleri belirlenir. Kullanılacak yer ve montaj imkanları dikkate alınmalıdır.

Çoğunlukla standart bir üründür ancak uzun yıllar kullanımda iç dizayn önem arzetmekte ve sistemin sızdırmazlığının sağlanması güçleşmektedir. Kalite farkı ile bu durum engellenebilir.

Tam Geçişli Küresel Vana (3 Parçalı PN 16)

Düşük yük kaybı ile yüksek sızdırmazlık sağlayan bir vanadır. Ağırlık tork ve iki flanş arası mesafe dizaynı dolayısı ile düşük çaplarda daha çok tercih edilir. DN15-300 arasında kullanımı uygundur.

İç dizaynı ve PTFE contası ile uzun ömürlü kullanım imkanı sunar.

Küresel vanalar mekanik tesisatlarda kullanılan en önemli akışkan yönetim elemanlarıdır. Hattan geçen su ve diğer akışkanların açılıp kapanmasını, kullanımını sağlar. Küresel vanalar, vana ortasında bulunan bir küre ve buna bağlı mil ve kol sayesinde 90 C lik bir çevrim hareketi sonunda açılıp kapanabilen vanalardır. Genel olarak on-off vanalardır.

Yani ya tam açık yada tam kapalı konumda kullanılmaları tavsiye edilir. Ayar vanası olarak kullanılmamalıdır. Teflonun genleşmesi çok fazla olduğundan yarım açık pozisyonda şişme yapar ve kapama esnasında teflon tahrip olabilir. Kolay açma, kapama ve sızdırmazlık özelliği nedeniyle kullanılır. Küresel valflerde esas eleman, ortasında delik bulunan bir küredir.

Küresel vanalar çok açılıp kapanan veya çabuk kapanması istenen yerlerde öncelikle kullanılır. Sızdırmazlık kürenin sızdırmazlığı ve milin sızdırmazlığı olarak iki kademeden oluşur. Vanalar kullanılacağı yere göre uygun sızdırmazlık elemanları ile donatılmıştır.

TEPE
×