Genel Özellikler

Özelliklerine göre malzeme özellikleri belirlenmelidir.

Vana El volanlı , hidrolik karşı ağırlıklı, elektrik aktüatörlü veya pnömatik aktüatörlü olabilmektedir. Ayrıca Gömülebilir tipide mevcuttur.

Sistemde ihtiyaç halinde kullanımı öngörülerekten çokça montajı yapılan bu üründe farklı üreticilerde klape ve gövde arasındaki bağlantı genellikle bir milin kama veya vida ile sabitlenmesi ile sağlanır.Ancak uzunca bir süre kullanılmayan sürekli açık veya sürekli kapalı kalan bu vanada korozyan etkisi ve sistemdeki titreşim dolayısıyla vida veya kama gevşer ve yıpranır. Bir süre sonra vana ile klape arasındaki bağlantı kopmuş olur ve ürün kulllanılamaz hale gelir. Bizim ürünümüzde ise Poligon mil ile klape ve gövde arasında geometrik bağlantı kurulur. Zaman içerisinde yıpranacak bir bağlantı parçası olmadığından çok daha uzun ömürlü bir ürün kullanılmış olunur.

Çift Flanşlı Kelebek Vana

Sistemde izolasyon veya düşük verimli oransal kontroller için tercih edilir. Geniş çap aralığı ve basınç sınıfı seçenekleri ile kullanım alanı çok geniştir. İçmesuyu, Atıksu ve Endüstriyel Tesislerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Akışkan ve sistemdeki basınç değerleri PN16 ve üzeri olması halinde bu ürünün kullanımı daha uygundur.

Çift flanşlı çift eksantrik (kaçık eksenli) kelebek vanalar pompa istasyonlarından sulama hatlarına, isale hatlarından arıtma tesislerine, gölet ve barajlardan hidroelektrik santrallere kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Kelebek vanalar açma-kapama vanalarıdır. Akışı kontrol etmeye yönelik yarı açık veya yarı kapalı disk pozisyonları kavitasyon oluşumuna neden olmaktadır.

Çift flanşlı çift eksantrik kelebek vanalar dişli kutusu ve volan, elektrik aktüatör, pnömatik aktüatör, hidrolik aktüatör ve karşı ağırlık ile kontrol edilirler. Düşük çalışma torklarına sahiptirler.

Gövde ve klape tasarımları akışa minimum direnç gösteren hidrodinamik yapısı sayesinde akış etkinliğini artırır. Miller iki parça olarak üretilirler. Kelebek vana çift eksantrik olduğundan ve kaynak dolgu gövde sitinin konik yapısı sayesinde açık pozisyondayken sızdırmazlık contası, gövde siti ile temas etmez. Ayrıca klapenin açılıp kapanması esnasında da sızdırmazlık contası gövde sitine sürtünmez. Bu özellikler contanın ömrünü uzatır. Kapalı pozisyonda ise sızdırmazlık contası konik şekilli sızdırmazlık yüzeyine baskı yaparak çift taraflı sızdırmazlık sağlar. Konik gövde siti tam otomatik robotlarla yapılır ve böylece mükemmel sızdırmazlık yüzeyi garanti edilir.

Kelebek vanamızın klape ve mil bağlantısı boşluksuz poligon bağlantıdır.

Poligon tipi yataklama uygulamamız mil ve klapenin pim veya kama ile birbirine iliştirilmesine gerek bırakmaz böylece mil ve kama kaynaklı boşlukların sebep olduğu vibrasyon, aşınma ve içten paslanma problemleri bertaraf edilmiş olur.

Poligon şekilli mil ve klape yatağı, bağlantı için ekstra pim ve kama kullanımına gerek bırakmaz ve akışkanın pim oyuklarından geçerek, klapenin boyanmayan iç kısımlarına temas edip paslandırmasını önler ve böylece kelebek vana ürün ömrünü uzatır.

Klape üzerinde bulunan mil yatağının arka kısmı tamamen kapalı olarak imal edilir. Bu işlem, mil yatağının tapa ve macun ile kapatıldığı ve akışkanın içeri sızıp paslanmalara yol açtığı örneklerin aksine kelebek vana ömrünü uzatan bir yeniliktir.

TSE BELGESİ

DN150 - DN2000

PN10 | PN16 | PN25 | PN40

ÖZEL UYGULAMALAR

VULKANİZE KAUÇUK KAPLI

VULKANİZE KAUÇUK KAPLI

KUMANDA ŞEKİLLERİ


Ürün Kataloğu

TEPE
×