Genel Özellikler

Akışkan ve kapanma hızı talebine göre seçim yapılmalıdır. Atıksu sistemlerinde karşı kol ağırlıklı opsiyonu talep görür iken temiz su hatlarında standart opsiyonu tercih edilir.

Gövde ve klape dizaynı geri akışı önlemek için tasarlanır ancak asıl önem arzeden sızdırmazlığın sağlanabilmesidir. Düşük Kalite ürünlerde genellikle geri akışta sızdırmazlık sağlanamaz.

Çalpara Çekvalf

Geri akışın engellenmek istendiği genellikle terfili hatlarda kullanılır, içmesuyu, atıksu, endüstiyel tesisler yaygın kullanım alanlarındandır. Daha çok Küçük çaplı hatlar için önerilir. DN50-300 arası için idealdir.

Çekvalf tesisatta boruların arasına, akışkanın geri tepmesini engellemek için takılan ürünlerin genel adıdır. Çalpara çekvalf ise çekvalf gruplarında biri olup, içindeki çalpara parçası sayesinde suyun geri tepmesini engeller. Çekvalf ürünleri geri tepme ventili olarak da bilinirler. Klape kendi ağırlığıyla veya bir ağırlık mekanizması ile kapanacak şekilde imal edilir. Özellikle pompalama te- sislerinde pompanın devreden çıkması halinde geri akışı önlemek amaçlı kullanılmaktadır. Sıcak ve soğuk su tesislerinde, her türlü asitsiz akışkanlarda kullanılabilir.

TEPE
×